RUTINA STAMINA

Objavljeno u katalogu izložbe Studije slučajeva, 2015.

Fotografija: Lea Jurčić

Većina protagonista scene okupljene tijekom 1990-ih oko nezavisnih časopisa usmjerila se nakon 2003. na druga područja dizajna. Iznimku predstavlja Dejan Dragosavac Ruta, autor u čijem je opusu sažet višegodišnji luk razvoja dizajna hrvatskih nezavisnih časopisa, ali i nezavisne kulture u širem smislu riječi.

Za generaciju dizajnera koja se u Hrvatskoj afirmirala tijekom 1990-ih, dizajn periodike imao je značaj koji je za njihove prethodnike imao dizajn plakata. Stranice nezavisnih časopisa bile su tih godina prostor uspostave radikalnih grafičkih koncepcija i jedna od glavnih platformi promidžbe novih autora. Važnost periodike kao medija dizajna tijekom tog razdoblja nije isključivo hrvatski fenomen — dovoljno je prisjetiti se uloge koju su u afirmaciji grafičkog jezika Nevillea Brodyja kasnih 1980-ih ili Davida Carsona sredinom 1990-ih imali upravo projekti dizajna magazina. No u slučaju tranzicijske Hrvatske specifičan splet okolnosti potaknuo je nastanak hibridnih formata koji su uredničkom koncepcijom i naglašeno autorskim pristupom dizajnu predstavljali u svjetskim razmjerima autentičnu pojavu.

Početkom 1990-ih svjedočimo prvo paralelnim procesima kompjuterizacije dizajna domaće periodike i istodobnog gašenja niza popularnih časopisa (Start, Danas i brojni drugi), čije mjesto na tržištu zauzima novonastali format balkanskog ratnog tabloida (ST, Globus, Nacional).1 Hrvatski se mediji zatim postupno konsolidiraju u ideološki homogen blok, nasuprot kojem međunarodne organizacije poput Instituta Otvoreno društvo izdašno podupiru nezavisno izdavaštvo, omogućavajući mu u drugoj polovici decenije kratkotrajan uzlet. U tom srazu posvemašnje novih okolnosti — novog društvenog poretka, nove tehnologije, novih izvora financiranja, novih izdavačkih modela — 1991. godine pojavljuje se list Arkzin, koji u nekoliko godina prelazi put od rudimentarno opremljenog glasila Antiratne kampanje do utjecajnog političkog i pop-kulturnog mjesečnika osebujnog grafičkog izraza. U zemlji u kojoj odjednom ništa više nije bilo po starom, priklanjanje dizajnera Arkzina uz prevratnički globalni poklič “Starting from zero”2 činilo se potpuno opravdano.

Arkzin je naime pokrenut u trenutku temeljitog redefiniranja i istodobne popularizacije dizajnerske profesije, koje je pratio val zanimanja za nove tehnološke i likovne potencijale tipografije. Ideje Dejana Kršića, grafičkog a kasnije i glavnog urednika lista, bile su magnet za skupinu nadarenih mladih dizajnera (Dejan Dragosavac Ruta, Nedjeljko Špoljar, Ivana Vučić i drugi), koji se priključuju Arkzinovom kolektivu prepoznavši u Kršićevoj otvorenoj koncepciji rada oživotvorenje novog pristupa dizajnu. Oslobađajući primjer dizajna Arkzina uskoro je slijedio niz novih magazina srodnog profila (Frakcija, Godine Nove, NoMad, Up&Undergound), a odjeci arkzinovskog nabrijavanja bili su vidljivi i u prijelomu časopisa tradicionalnije uredničke koncepcije i tematskog usmjerenja poput Hrvatskog glumišta. Završetak ovog kolektivnog grafičkog eksperimenta označila je serija izdanja Frakcije, kod kojih su dizajnerice iz studija cavarpayer ilustrirale središnju temu drastičnim promjenama dizajna iz broja u broj.3 Gašenjem glavnog izvora financiranja većina ovih izdanja iščezla je do 2003. godine, nekako istodobno s prodorom prvih licencnih magazina (Cosmopolitan, Playboy), koji su na hrvatsko tržište periodike uveli stubokom drukčije standarde dizajna.

Plakat izložbe Izgledi Arkzina, 2013.

Od časopisa koji su obilježili kasne 1990-e u Hrvatskoj, danas se objavljuju još samo Frakcija i Up&Underground, koji je opstao mutirajući u prigodno zborničko izdanje Subversive festivala. Doprinos Arkzina historiziran je izložbom Izgledi Arkzina (2013) i objavljivanjem posebnog broja koji je izazvao naglašeno nostalgične reakcije, a većina aktera dizajnerske scene okupljene krajem 1990-ih oko nezavisnih časopisa povukla se u druge — mahom korporativne — niše dizajna vizualnih komunikacija. Iznimku predstavlja Dejan Dragosavac Ruta, jedan od najvažnijih protagonista te scene, autor u čijem je dvadesetgodišnjem opusu sažet čitav opisani luk razvoja dizajna hrvatskih nezavisnih časopisa, ali i domaće nezavisne kulture u širem smislu riječi. Priključivši se 1994. Arkzinu, Dragosavac je kroz osam godina zajedničkog rada s Dejanom Kršićem stasao u autora prepoznatljivog izraza, koji je umnogome odredio smjer kasnijeg dizajnerskog djelovanja svog nekadašnjeg mentora.

U prijelomima ranih, novinskih izdanja Arkzina Dragosavac uglavnom reagira na impulse iz aktualnih američkih izvora (Emigre, Ray Gun), služeći se postupcima iz kojih je ponekad vidljiv i formativni utjecaj britanskog dizajna 1980-ih. No mimo parafraza Brodyja, Savillea, Olivera, Carsona i drugih, iz pletera meandarski izlomljenih stupaca teksta pomalja se autentično poimanje grafičkog dizajna koje će se jasnije izraziti u magazinskim brojevima Arkzina te u njegovim kasnijim ograncima Bastard i Transfer.4 Dizajn uvodne Arkzinove rubrike kratkih vijesti prva je kristalizacija njegovog pristupa — silna količina slikovnih i tekstualnih informacija organizirana je u vremensku lentu osovljenu oko kružne ilustracije koja iz središta duplerice stremi prema rubovima stranice. Ovo dinamično i slojevito a ipak pregledno rješenje najraniji je primjer artikulacije rukopisa koji ćemo u narednim godinama sve češće viđati ne samo na stranicama časopisa, već i u knjigama, katalozima i na plakatima nezavisne kulturne scene.

Transformirajući se iz novinske redakcije u nakladu i dizajnerski studio, Arkzin na prelazu tisućljeća postaje mjesto na kojem se Dragosavac — surađujući istodobno s Kršićem na projektima edicije knjiga i glazbenih CD-a — samostalno bavi dizajnom naizgled konkurentskih projekata, prelamajući prvo seriju brojeva magazina Godine Nove, a zatim i NoMada. Dizajn časopisa Godine Nove5 bio je već slično Arkzinu koncipiran kao serija nepovezanih vizualnih atrakcija, te kao takav za Dragosavca nije mogao predstavljati osobit izazov. Redizajn NoMada pokazao se nasuprot tome kao projekt koji je svojom složenošću dugoročnije obilježio njegovu metodologiju rada. Ovaj glazbeni časopis opremao je u prvom razdoblju izlaženja dvojac Greiner i Kropilak, dajući mu šarmantni retro štih temeljen na dvobojnoj međuigri neizražajne tipografije i maherskog rada s ilustracijom. Suočen s koncepcijom dizajna koja se na drukčiji način od matičnog Arkzina kretala po ipak srodnom terenu niskobudžetne estetike fanzina, Dragosavac odabire suprotan smjer te projektira moderan magazin raskošnih boja i čvrste grafičke strukture. Razmjerno složeni redizajn NoMada uključivao je i izradu pisma za naslove u nekoliko rezova s pratećim ukrasnim piktogramima,6 koje je do danas ostalo njegov jedini izlet u sferu dizajna tipografije.

Radeći od 2003. iz vlastitog studija, Dragosavac realizira za projekte nezavisne kulturne scene upečatljiv korpus dizajna, koji djeluje još impresivnije u svjetlu činjenice da stvara samostalno, angažirajući asistente tek u iznimno rijetkim slučajevima. S dugog popisa naručitelja (Multimedijalni institut, Platforma 9,81, Eurokaz, SKD Prosvjeta, British Council, Drugo more, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i dr.) iz ove faze djelovanja izdvaja se složeni projekt dizajna za biro suvremene umjetničke prakse Kontejner, koji je o desetoj godini aktivnosti biroa (2012) zaokružen objavljivanjem monografije. Dizajn periodike sve to vrijeme ne prestaje biti jedno od glavnih težišta njegovog rada — u trenutku pisanja ovog teksta Dragosavac je istovremeno dizajner Libre Libere, Frakcije, Up&Undergrounda i Gordogana,7 a širenje djelokruga samo je obogatilo njegov repertoar dizajnerskih postupaka. Koristeći primjerice u dizajnu Libre Libere ili Frakcije atipična rješenja poput izvrnutih (na van umjesto na unutra) klapni naslovnice, tiska na obrezanom rubu papira ili ogoljeni uvez araka, Dragosavac se izravno oslanja na iskustva osmišljavanja izložbenih i festivalskih kataloga.

Današnja Dragosavčeva rješenja dizajna periodike određena su međutim procjenom realnih potreba projekta, a ne trenutnim dizajnerskim interesima kao što je to znao biti slučaj na početku njegovog djelovanja. Tako je primjerice časopis Gordogan u svojoj aktualnoj inkarnaciji konzervativnija publikacija od one koja je bio u prvoj fazi izlaženja, pa je i Dragosavčev dizajn lišen eksperimentalnih nagnuća koja probijaju iz njegovih rješenja za Frakciju ili Libru Liberu, premda je u razbarušenoj tradiciji izvornog Gordogana8 mogao pronaći povoda i za drukčiji pristup. No čak i takav počešljani Gordogan otvoren je za lucidne vizualne dosjetke poput suptilnog umetanja portreta članova redakcije u ilustracije na naslovnicama neparnih brojeva.

Odabirući kao art direktor Gordogana i Libre Libere autore ilustracija, Dragosavac sustavno radi na afirmaciji mlađih ili slabije poznatih dizajnera, a tijekom godina iskazao se i kao jedan od glavnih zagovornika domaće autorske tipografije.9 Nakon što je na stranicama Arkzina popularizirao ekspresivna pisma Ermina Međedovića, bio je prvi koji je kroz suradnju s mladim i još nepoznatim Nikolom Đurekom dao doprinos početnom umrežavanju i širem prepoznavanju ovog danas sveprisutnog tipografa. Do trenutka kad se s Đurekom upušta u redizajn Glasa Koncila (2003/4), Dragosavac ima već iza sebe i ozbiljno iskustvo promišljanja dizajna mainstream periodike, stečeno kroz suradnju s Mirkom Ilićem i Dejanom Kršićem na redizajnu Večernjeg lista i Slobodne Dalmacije.10

U siječnju 2009. Dragosavac postavlja u zagrebačkoj galeriji Prozori izložbu plakata za Multimedijalni institut kao prvu etapu svojevrsne raščlanjene retrospektive, nastavljene dva mjeseca kasnije u Galeriji HDD-a izložbom grafičkih materijala za Kontejner. Zatim u siječnju 2013. izlaže u Galeriji VN kataloge koje je kroz period 2003–2013. dizajnirao za taj izložbeni prostor, zaokružujući tako desetgodišnje razdoblje samostalnog rada. Svaki od segmenata ovog raščlanjenog pregleda pratio je zaseban katalog u kojem se Maroje Mrduljaš pobrinuo za smještanje Dragosavčevih projekata u primjeren interpretacijski kontekst.

Djelovanje Dejana Dragosavca duboko je obilježeno sasvim osobnim kvalitetama, kakve najčešće ostaju onkraj teorijskog diskursa i formalne analize. Stoga vrijedi na kraju pobrojati neke od tih osobina, od kojih se na prvom mjestu ističe teško pojmljiva stamina potrebna za dizajniranje tako golemog korpusa vizualnih komunikacija kakav je on uspio ostvariti u proteklih dvadeset godina. Nadalje, u eri facebook aktivizma Dragosavac se izdvaja kao primjer dizajnera koji svoja politička uvjerenja živi kroz konkretan angažman u hvalevrijednim inicijativama poput Prava na grad. Konačno, dojmljiva je njegova iznimna ustrajnost u samoedukaciji, koja ga je s vremenom učinila ne samo boljim dizajnerom nego i dragocjenim dodatakom pedagoškom kadru hrvatskog sustava edukacije dizajnera.11

  1. Riječ je o grafički originalnom formatu, čiju je estetiku dramatično rastegnute tipografije naslova nasuprot pseudo-tradicionalističkom zaglavlju godinama uspješno parodirao Feral Tribune. Sam Feral ostaje uglavnom izuzet iz diskusija o domaćem dizajnu tog razdoblja unatoč nekolicini antologijskih naslovnica, poput one s dvoznačnim naslovom “Mi smo svi njegov narod” (1994).
  2. Parafraza bauhausovskog gesla popularizirana objavom na naslovnici američkog časopisa Emigre (br. 19/1991). Ovo izdanje Emigrea odigralo je značajnu ulogu u širenju ideja dekonstruktivističkog dizajna.
  3. Studio cavarpayer dizajnira Frakciju u razdoblju 2000-2007. (brojevi 16, 19, 20/21, 22/23).
  4. Objavljena su dva broja teorijskog časopisa Bastard (1998, 1999), dočim je Transfer, časopis za kulturu podnaslovljen “početnica za 21. stoljeće”, doživio samo pilot izdanje (1999).
  5. Godine Nove je kroz petnaest brojeva objavljenih između 1995. i 2002. opremalo više autora, a najprepoznatljivija ostaje serija koju potpisuje Nedjeljko Špoljar, dizajner koji je prva profesionalna iskustva također stekao u Arkzinu.
  6. Piktogrami su imali središnju ulogu u Dragosavčevom dizajnu identiteta i signalizacije Multimedijalnog instituta Mama (1999). Ovaj projekt, izveden u vrijeme proboja neomodernističkih tendencija u hrvatskom dizajnu, njegov je prvi svjesni iskorak iz obora dekonstruktivističke estetike.
  7. Književni časopis Libra Libera Dragosavac dizajnira od 2000, Gordogan od 2004, Up&Underground od 2008, a Frakciju od 2010. godine.
  8. Za opremu prve edicije Gordogana zaslužni su umjetnici-dizajneri poput Gorana Trbuljaka i Jagode Kaloper, koja je kroz suradnju s ovim časopisom ostvarila jedan od svojih najzrelijih radova u mediju dizajna.
  9. Izložba tipografije postavljena u okviru 34. zagrebačkog salona (1999), bila je većim dijelom sastavljena iz građe koju su Dragosavac i Kršić prikupljali za neobjavljeni tipografski zbornik B4.
  10. Redizajn Slobodne Dalmacije (2003) je uključivao inovativna rješenja poput povezivanja prve i posljednje stranice lista u jedinstveno informacijsko polje te korištenja modre umjesto crne tiskarske boje, čime se težilo umanjiti vidljivost nedostataka razmjerno nekvalitetnog tiska. Redizajn Večernjeg lista (2001) nažalost nije implementiran, no na temelju makete je moguće tvrditi da su za Ilića i njegov tim ovi projekti bili tek zagrijavanje za znatno uspjeliji redizajn srpskog dnevnog lista Politika.
  11. Od 2007. Dragosavac vodi radionice na Odsjeku za dizajn vizualnih komunikacija Umjetničke akademije u Splitu.